Cumberland Times-News

Education

June 6, 2014

Allegany College of Maryland graduates 373 at 52nd commencement

CUMBERLAND — Allegany College of Maryland graduated 373 students for the fourth-largest class in its history at recent 52nd commencement exercises on the Cumberland campus. The graduates earned a total of 451 associate degrees and certificates.

Members of ACM’s spring 2014 class, and the degree or certificate they received, are listed below according to residence. Unless noted otherwise, the awards received refer to degrees. The 373 graduates are:

Aaronsburg, Pa. — Ethan J. Thoms, general studies; Alexandria, Pa. — Elizabeth M. Allison, nursing; Altoona, Pa. — Tori Anne Holtz, dental hygiene; Leslie S. Thomas, applied technical studies, communication arts technology;

Alum Bank, Pa. — Misty Dawn Allison, phlebotomy/EKG technician certificate; Shayna L. Dettmann, nursing assistant/geriatric aide certificate, phlebotomy/EKG technician certificate; Annandale, Va. — Linda Thao Nguyen, dental hygiene;

Barton — Shaina M. Kyle, pharmacy technician certificate; Lisa Beth Martin, office technologies (medical office systems option), medical coding certificate; Jennifer L. Oscar, social work; Lisa M. Wilson, human service associate;

Bedford, Pa. — Zach Michael Dudek, nursing; Kendall N. Ferguson, phlebotomy/EKG technician certificate; Jill L. Graham, practical nursing certificate; Dalton Walker Growden, nursing; Rebecca A. Kagarise, medical assistant; Rebecca Anne Lazor, practical nursing certificate; Kimberly A.  Park, radiologic technology; Faith Nicole Robertson,  phlebotomy/EKG technician certificate; Joseph Daniel Twigg, criminal justice, criminal justice certificate; Alicia Justine Williams, pharmacy technician certificate; Samuel Wilson, communication arts technology;

Berlin — Angela Finecey, dental hygiene; Samantha Joy Fuller, dental hygiene;

Berlin, Pa. — Joel T. Airesman, nursing; Jerome Scott Catanese, radiologic technology; Heather Marie Faircloth, business administration, business management, general studies, business entrepreneurship certificate, business supervision certificate; Caitlin LaBute, medical assistant; Mistie D. Parrish, nursing; Elizabeth Mae Pyle, phlebotomy/EKG technician certificate; Courtney Saylor, medical assistant; Georgia A. Urban, nursing; Luke A. Wagner, criminal Justice, criminal justice certificate; Gloria L. Weighley, nursing;

Boswell, Pa. — Joyelle Lynn Borosky, business management; Breezewood, Pa. — Lyndsey Renee Layton, respiratory therapist; Breanna Nichole Wilt, respiratory therapist;

Bryans Road — Kelley Teresa Hancock, dental hygiene; Buffalo, N.Y. — Alysha D. Douglas, applied technical studies, forest technology, general studies; Burtonsville — Moriah Green, criminal justice, criminal justice certificate; Cairnbrook, Pa. — Nicholas Boyd Kephart, forest technology;

Capon Bridge, W.Va. — Holly Marie Keister, respiratory therapist; Central City, Pa. — Lisa Ann Eash, radiologic technology; Nicholas A. Meyers, computer technology (network and programming options); Champion, Pa. — Jessica Stremp, nursing;

Clear Spring — Theresa Nicole Ritchick, medical laboratory technology, biotechnology certificate; Clearville, Pa. — Zachary L. Craig, radiologic technology; Joshua J. Miller, computer technology (network option); Corriganville — Nicole Elizabeth Mantheiy, phlebotomy/EKG technician certificate;

Cresaptown — Kateland Marie Davis, applied technical studies, general studies, human service associate; Jillian Jane Gordon, dental hygiene, general studies; Joshua Bowen Jenkins, medical assistant; Crystal Spring, Pa. — Jacob Todd Schreiber, business administration;

Cumberland — Shane D. Abe, general studies; Staci Albright, teaching arts; William J. Allen, automotive technology certificate; Katie Jo Athey, medical assistant; Krystyna Avers, general studies, social work; Caitlyn Dawn Baker, human service associate; Dustin Warren Barbe, automotive technology certificate; Marilyn  E. Barkers, dental hygiene; Katlynn Barnhart, pharmacy technician certificate; Todd Aaron Becker, automotive technology;  Jennifer Amalia Biddle, criminal justice, criminal justice certificate; Tiffany Blume, pharmacy technician certificate; Lorin Lynn Borkenhagen, pharmacy technician certificate; Nathaniel Brackett, general studies; Joyce Lynn Bradshaw, human service associate; Adam Brant, communication arts technology; Alazia Chyene Broadus, phlebotomy/EKG technician certificate; Harley Donovan Brooks Sr., applied technical studies, general studies, social work; Alyssa Mae Butler, general studies; Jason Cannon, computer technology (network option); Michaela June Castle, early childhood education; Timothy B. Cernak, computer service technician certificate; Laken Elizabeth Cook, general studies; Shannon J. Cook, art; Shekinah Cooper, medical laboratory technology; Christopher Clark Crable, forest technology; Lydia Dominique D'Atri, nursing assistant/geriatric aide certificate; Beverly Ann Davis, nursing; Artina C. Davis, office technologies (administrative assistant option); Justin A. Davis, nursing; Brandon Robert Davis, culinary arts; Wendy Shai Davis, medical coding certificate; Samantha Jo Davis, therapeutic massage; Jessica A. Davy, elementary education, teaching arts; Anne Delusa, dental hygiene; Brittany Sue Dicks, phlebotomy/EKG technician certificate; Jenny Diehl, accounting, business administration, economics; Shawn Diehl, business administration, general studies; Andalynn Callie Dowling, culinary arts; Shane Drake, applied technical studies; William L. Durkin, applied technical studies, communication arts technology, general studies; Elizabete Eck, office technologies (administrative assistant option), office systems support certificate, business office support specialist certificate; Sean Lee Elliott, nursing; Elizabeth Ann Emerick, pharmacy technician certificate; Mary Anne Engle, medical coding certificate; Ann Marie Foland, medical coding certificate; Samantha Frankenberry, general studies; Jordan Furstenberg, business management; Leslie Anne Gaither, applied technical studies, general studies; Gregory William Garlitz, communication arts technology; John Scott Gates, general studies; Cara Nicole Georg, radiologic technology; Kacie Meredith Grubb, general studies; Zachary Hallman, automotive technology certificate; Micheal E. Harris, applied technical studies, office technologies (legal assistant option), business entrepreneurship certificate, business supervision certificate; Sarah Ann Harvey, Spanish; Krystal Dawn Hobbs, medical assistant; Alyssa R. Irons, nursing; Mark Scott Jackson, nursing; Hannah Jenkins, early childhood education; Shannan Lynn Johnson, applied technical studies; Keri Elizabeth Kessler, art; Rachel Klahre, psychology; Michael Aaron Lashbaugh Jr., business management; Shanee Nicol Lee, respiratory therapist; Jamie Lynn Lewis, general studies; Katherine A. Loar, pharmacy technician certificate; Sherry Lynn Loar, applied technical studies; Samantha Marie Logdson, general studies, human service associate; Brody Mathias Mackert, secondary education; Heather Marney, therapeutic massage; Jeffrey James Martin, applied technical studies; Sundie L. McBee, medical assistant; Emily A. McCullough, practical nursing certificate; Somers William McKinley, computer technology (network option); Justine Beth Meadors, nursing; Kelly Autumn Messick, practical nursing certificate; Kristen R. Miller, criminology, political science; Nan Elizabeth Oker, general studies; David Ormsby, general studies; Jola Ottinger, medical laboratory technology; Eric Painter, forest technology; Jessica L.  Patch, applied technical studies; Yvonne Pemberton, phlebotomy/EKG technician certificate;  Sierra Pettie, nursing assistant/geriatric aide certificate; Mary Phillips, radiologic technology; Christopher David Ringler, criminal justice certificate; Cierra Jo Robinette, criminal Justice, criminal justice certificate; Morgan Elizabeth Ruppenkamp, early childhood education; Craig Thomas Salmon, general studies; Kristen Self, applied technical studies; Sierra Lynn Sewall, phlebotomy/EKG technician certificate; Kylie Shore, applied technical studies; Philip Ryan Singleton, automotive technology; Carri Smith, medical coding certificate; Choices Derek Smith, computer technology (network and technical support options), applications user specialist certificate, computer service technician certificate, technical support certificate; Natasha Spiker, criminal justice, criminal justice certificate; Nicole Stevens, business management; Jeffrey Stewart, automotive technology certificate; Taryn Lynn Thompson, nursing assistant/geriatric aide certificate; Jonathan E. Treece, general studies; Heather True, respiratory therapist; Eden Christine Twigg, nursing assistant/geriatric aide certificate; Jennifer M. Twigg, applied technical studies, communication arts technology; Sherry L. VanMeter, practical nursing certificate; Daniel Christopher Wade, general studies; Michelle Joyce Whited, nursing; Brittany S. Whiteman, nursing;

Davidsville, Pa. — Brenda L. Kelemen, nursing; Duncansville, Pa. — Victoria Raye Miller, business management; Elk Garden, W.Va. — Jessica Rae Bennett, nursing assistant/geriatric aide certificate; Ellerslie — Jordan Logue, automotive technology certificate; Steven Lowery, physics/physical science;

Everett, Pa. — Carla Foor Appleby, accounting, applied technical studies, business administration, economics; Timothy Batey, applied technical studies; Brandie L. Burkholder, general studies; Timothy Harold Clark, business management; Etta Maxine Foor, radiologic technology; Nicole Eileen Husick, medical laboratory technology; Ashley Pendry, pharmacy technician certificate; Lynn Price, nursing; Tracy L. Walrath, criminology; Mallory Nicole Waltman, nursing;

Flintstone — Amanda J Albright, pharmacy technician certificate; Christopher Hancik, professional golf management certificate; John W. Jones,  criminal justice, criminal justice certificate; Hannah Moriah Root, pharmacy technician certificate;

Fort Ashby, W.Va. — Nathan Chase, general studies; Aaron Michael Ferguson, secondary education; Frederick — Autumn Lea Kim, dental hygiene;

Friedens, Pa. — Donna M. Brunelli, business administration; Marjorie E. Walker, applied technical studies, applications user specialist certificate; Caitlin Weigle, applied technical studies;

Friendsville — Susan Julia Silbaugh, applied technical studies; Kenneth D. Thomas, respiratory therapist; Travis Everett Vansickle, automotive technology certificate;

Frostburg — Tisa M. Bakirov, respiratory therapist; Michael Beardsley,      automotive technology, general studies, Spanish; Stephanie Dawn Bond, general studies, human service associate; Ryan T. Bush, general studies; Nicholas Joseph Costello, criminology, general studies; Whitney Elaine Costello, applied technical studies, general studies; Laura Rose DeVore, general studies; Teresa Lynn Farris, nursing; Stephanie Johanna Friend, nursing; Martin Green, medical laboratory technology; Amber Michelle Justice, phlebotomy/EKG technician certificate; Lindsey Lancaster, applied technical studies; Cassandra Kay McKenzie, human service associate; Sadie Mae McKenzie, nursing assistant/geriatric aide  certificate; Courtney Elizabeth Minnich, business office support specialist certificate, office systems support certificate; Kevin Jay Mullen, radiologic technology; Gina Rando, general studies; Miguel Francisco Reyes, criminal justice certificate; Kaitlyn M. Walker, nursing; Tiffanie Lyn Williams, accounting, business administration, general studies; Robin Ann Yazdani, phlebotomy/EKG technician certificate;

Garrett, Pa. — Ashley Nicole Sechler, nursing; Rebbecca Walker, medical assistant; Grantsville — Bobbie Beitzel, criminal justice, criminal justice certificate; Jewell Dawn Beitzel, dental hygiene; Kimberly A. Chilcoat, applied technical studies; Stacey Lowery, criminal justice, criminal justice certificate; Jennifer G. Turner, phlebotomy/EKG technician certificate;

Hagerstown — Kelly Anne Brown, dental hygiene; Heather Elizabeth Johnson, dental hygiene; Anthony Lukes Wolters, nursing; Hancock — Kelsi Camille Clark, radiologic technology; Jodi Lee Fleegle, general studies;

Hopewell, Pa. — Nicole Rae Donaldson, accounting, business management; April D. Zelanko, nursing; Huntingdon, Pa. — Danielle Marie Snare, radiologic technology; Hustontown, Pa. — Kimberly A. McDaid, business entrepreneurship certificate, business supervision certificate;

Hyndman, Pa. — Ashlyn Paige Clayton, phlebotomy/EKG technician certificate; Katelyn Louise Kennell, human service associate; Amanda Lease, nursing assistant/geriatric aide certificate; Roger W. Scaife Jr., respiratory therapist; Kelsey Turner, nursing;

James Creek, Pa. — Emily Morningstar, dental hygiene; Jefferson — Laura Leann Hemp, dental hygiene; Johnstown, Pa. — Nathan Nickel, criminology;

Keyser, W.Va. — Tonya Michele Fields, nursing; Johnna Lynn Grapes, phlebotomy/EKG technician certificate; Wanda F. Simmons, medical coding certificate; Renae Elizabeth Spiker, medical laboratory technology; Lucinda K. Stewart, phlebotomy/EKG technician certificate; Jessica Denise Wratchford, nursing assistant/geriatric aide certificate; Elizabeth Yaider, radiologic technology;

Laurel — Rebecca Stinson, dental hygiene; LaVale — Julia L. Dietz, accounting, applied technical studies, business administration, general studies; Chad A. Kreiling, business management; Mary Alyssa Joy Marvel, forest technology; Debra Mayer, human service associate; Morgann D. Moser, dental hygiene; Jacob Mullan, nursing; Brittany Eryn Reuschlein, therapeutic massage; Cody Thomas Sindy,  criminal justice, criminal justice certificate; Levels, W.Va. — Rachel Larrick Newcomer, nursing;

Lonaconing — Lauren Elaine Bailey, radiologic technology; Sharon M. Barclay, phlebotomy/EKG technician certificate; Miranda Glenn Bennett, nursing; Jennifer Bostjancic, phlebotomy/EKG technician certificate; Christina Butler, phlebotomy/EKG technician certificate; Dylan Tyler Day, respiratory therapist; Carl Fetters Jr., nursing assistant/geriatric aide certificate; Emily Katie Foreman, nursing; Paiten M. Smith, phlebotomy/EKG technician certificate; Melissa G. Wilson, office technologies (medical office systems option);

Manns Choice, Pa. — Joshua W. Ansell, computer technology (network option); McConnellsburg, Pa. — Tiffany Bunch, dental hygiene; Dillan J. Gordon, applied technical studies; Kendra Nicole Keebaugh, respiratory therapist; Taylor Shae Rohm, dental hygiene; Mercersburg, Pa. — Brandon Dean Graham, dental hygiene;

Meyersdale, Pa. — Hannah Justine Brant, general studies; James T. Burkholder, nursing;

Tiffany Marie Dunfee, respiratory therapist; Tawnya Miller, nursing; Anthony del Rosario Santos, respiratory therapist; Jennifer Schurg, nursing; Middletown — Marena Seymour, dental hygiene; Midlothian — Kendra Ellen Swauger, pharmacy technician certificate;

Mount Savage — Tasha M. Baker, general studies; Philip Wayne Boch Jr., nursing; Ethan  Patrick Dunkinson, general studies; Tami Dawn Jones, respiratory therapist; Brooke Larkin, medical assistant; Misty Autumn Liller, medical coding certificate; Sarah Livengood, nursing assistant/geriatric aide certificate; Cameron J. Michaels, applied technical studies, general studies; Britnay Shoemaker, nursing assistant/geriatric aide certificate; Ryan Daniel Tipton, automotive technology certificate; Desiree Tooley, communication arts technology; Lisa M. Wilt, practical nursing certificate;

Mountain Lake Park — Richard Douglas Stephens, respiratory therapist; Needmore, Pa. — Kelsey Mae Elizabeth Waters, phlebotomy/EKG technician certificate; New Enterprise, Pa. — Diana Rose Smith, nursing assistant/geriatric aide certificate; New Paris, Pa. — Max Robert Thacker, computer science; Kirsten Paige Weyandt, dental hygiene;

Oakland — Alexis Nicole Arbogast, phlebotomy/EKG technician certificate; Trista Reneé Insley, radiologic technology; Alicia Paige King, nursing; Marcella N. Warsaw, respiratory therapist; Oldtown — Caitlin Squires, applied technical studies, communication arts technology;

Osterburg, Pa. — Amber M. Herrin, office technologies (medical office systems option);

Parkville — Carl William Orr II, forest technology; Petersburg, W.Va. — Marley Blake Secrist, radiologic technology; Piedmont, W.Va. — Justin Allen Flick, phlebotomy/EKG technician certificate; Points, W.Va. — Crystal Lea Essex, nursing;

Ranson, W.Va. — Christina Marie Fagan, dental hygiene; Rawlings — Aimee Crippen, general studies, human service associate; Sarita R. Joshi, business administration; Keisha Mae Van Meter, applied technical studies, general studies; Reisterstown — Brandy Leigh Evans, dental hygiene; Riddlesburg, Pa. — Joshua Eichelberger, forest technology;

Ridgeley, W.Va. — Jordan Hannah Dunn, accounting, economics; Chelsea George, art; Abigail I. Hutzell, culinary arts, hotel and restaurant management; Jordan May, dental hygiene; Kelsey Nicole McNeill, dental hygiene; Mariah Morris, nursing; Cassie M. Pressman, nursing assistant/geriatric aide certificate; Timothy Ryan, accounting certificate; Jill Lynn Shanholtz, nursing; Heather Marie Steinmetz, business administration;

Roaring Spring, Pa. — Jennifer Marie Desmond, nursing; Rockwood, Pa. — Brittney Garletts, nursing; Donna Kroll, art; Makenna Ann Lape, nursing; Brianne Elizabeth Peck, nursing; JoLee Younkin, nursing; Romney, W.Va. — Crystal Ghekiere, applied technical studies, general studies; Salisbury, Pa. — Madison DeFranco-Fox, general studies; Michael Ryan Kline, pharmacy technician certificate;

Saxton, Pa. — Sandra Jean Brode, accounting certificate; Stephanie R. Hays, business management; Heather M. McElwee,  criminal justice, criminal justice certificate; Kristopher Musselman, criminal justice, criminal justice certificate; Ryan K. Turner, computer technology (programming option);

Schellsburg, Pa. — Michelle M. Self, office technologies (legal assistant option), business supervision certificate; Silver Spring — Aden Kinfe, respiratory therapist; Evelyn Yinsei Lai, dental hygiene; Sonny Mao, respiratory therapist; Six Mile Run, Pa. — Caleb Josiah Curry, computer technology (technical support option);

Somerset, Pa. — Alice Rebecca Baker, nursing; Nicole Renee Baker, general studies; Cynthia Anne Bhullar, nursing; Benjamin J. Brown, computer technology (network option), computer service technician certificate; Ashley M. Joyce, nursing; Cassie C. Kidder, nursing; Sara B. May, nursing; Jodi Ellen Stapleton Nichols, nursing; Stephanie Frances Rand, nursing; Elizabeth Rush, nursing; Nicole L. Shaffer, criminal justice certificate;

Spring Gap — Debra Kay Arnold, applied technical studies; Springfield, W.Va. — Kyle Wagoner, general studies; Springs, Pa. — Dillon M. Benford, automotive technology certificate; Michael David Miller, business administration; St. Inigoes — Michelle Nicole Erion, dental hygiene; Stoystown, Pa. — Matthew Ross, applied technical studies; Summerhill, Pa. — Loren Krupa, automotive technology certificate;

Swanton — Tina M. Cooper, medical coding certificate; Debbie A. Tichinel, phlebotomy/EKG technician certificate; Sykesville — Tyler Fellner, general studies;

Takoma Park — Filmon Kidane, respiratory therapist; Temple Hills — Steven Gordon, criminal justice, criminal justice certificate;

Three Springs, Pa. — Angeleah Elise Zeilinger, computer technology (Web development option); Tyrone, Pa. — Courtney Parson, dental hygiene; Upper Marlboro — Alexiya N. Wilson, criminology; Wells Tannery, Pa. — Stephanie Violet Worthing, nursing;

Westernport — Chad Harris, applied technical studies; Lori L. Harrison, nursing assistant/geriatric aide certificate; Cody Malone, automotive technology certificate; Melissa D. Smith, office technologies (administrative assistant option); Kathryn Weber, culinary arts, dietary manager certificate;

Wiley Ford, W.Va. — Derrik Thomas Grimm, accounting, business administration;

Williamsburg, Pa. — Jonathan D. Isenberg, nursing; Windber, Pa. — Brittney Ayn Dom, dental hygiene; Woodbridge, Va. — Masih Safi, dental hygiene.

1
Text Only
Education
  • Allegany College of Maryland graduates 373 at 52nd commencement

    Allegany College of Maryland graduated 373 students for the fourth-largest class in its history at recent 52nd commencement exercises on the Cumberland campus. The graduates earned a total of 451 associate degrees and certificates.
     

    June 6, 2014

  • Potomac State president’s list for spring 2014 announced

    KEYSER, W.Va. — According to Potomac State College Campus President Leonard Colelli, there were 106 students placed on the President’s List for the 2014 spring semester at Potomac State College of West Virginia University. To be eligible for the President’s List, a student must earn a 3.7 to 4.0 grade point average while maintaining a full-time student status.

    May 22, 2014

  • 202 students on Potomac State College dean’s list for spring 2014

    KEYSER, W.Va. — Potomac State College of West Virginia University recently announced that 202 students have been named to the Dean’s List for the spring 2014 semester.

    May 22, 2014

  • Jim Combs.tiff Fort Hill Hall of Fame inductees honored

    CUMBERLAND — We Are Fort Hill honored the 2013 inductees into the Fort Hill Hall of Fame during a luncheon held recently at the school.
    The 10 inductees are James Combs, class of 1963; George Eskin, 1955; Dr. Roseann Weber Hannon, 1961; John Harden, 1948; Dr. Walter Henry, 1959; Dr. Terri Ott Lally, 1976; J. Frederick Sharer, 1956; Glen Shipway, 1961; Judy Twigg, 1980; Shannon Workman, 1984.

    March 18, 2014 10 Photos

  • Local students earn bachelor's degrees at Frostburg State University

    At the 143rd commencement ceremonies at Frostburg State University in December,many area residents were among the nearly 600 total candidates for degrees.

    February 25, 2014

  • Frostburg State University students named to dean's list

     The following students from the area have been named to the dean’s list at Frostburg State University in recognition of outstanding academic achievement for the fall 2013 semester.

    February 21, 2014

  • Dean's list students at Potomac State College

    KEYSER,     W.Va. — Potomac State College of West Virginia University recently announced that 185 students have been named to the dean’s list for the fall 2013 semester.

    January 13, 2014

  • Potomac State students named to Provost's List

    KEYSER, W.Va. — According to Potomac State College Campus Provost Leonard Colelli, there were 102 students placed on the Provost’s List for the 2013 fall semester at Potomac State College of West Virginia University. To be eligible for the Provost’s List, a student must earn a 3.7 to 4.0 grade point average while maintaining a full-time student status.

    January 13, 2014

  • ACM names 297 to fall dean’s list

    Nearly 300 students were named to the Allegany College of Maryland dean’s list for the fall 2013 semester, according to David M. Hinds, ACM vice president of instructional affairs.

    January 13, 2014

  • Garrett College students named to dean’s list

    MCHENRY — The following full-time students of Garrett College have been named to the dean’s list for the Fall Semester 2013 according to James L. Allen Jr., interim dean of instruction.

    December 18, 2013

Latest news
Facebook
Must Read
House Ads