CUMBERLAND – Allegany College of Maryland recognized 102 graduates at the conclusion of the summer session. The graduates earned a total of 106 associate degrees and certificates.  

Maryland

Baltimore – Dave Ketul, Dental Hygiene; Keith Rogers, General Studies, General Studies Certificate.

Columbia – Sara Baylis, Dental Hygiene.

Cresaptown – Crystal Hill, General Studies Certificate; Makayla Pearson, Applied Technical Studies, Respiratory Therapist.

Cumberland – Courtney Arnold, General Studies; Cody Augustine, Teacher Education Elementary (AOC); Katelyn Beeman, Dental Hygiene; Angelina Blume, General Studies; Debra Buchanan, Hospitality Management - Event Management Certificate; Abigail Burt, Medical Assistant; Justin Copman, General Studies; Brooke Cuthbertson, Respiratory Therapist; Amber Ellis, Nursing Assistant/Geriatric Aide Certificate; Emilee Fierro, Practical Nursing Certificate; Coralba LaRue, Dental Hygiene; Paige Meadors, Psychology Area of Concentration; Zachary Pittman, Forest Technology; Emma Rowley, Teacher Education Secondary Area of Concentration; Megan Scharf, Nursing Assistant/Geriatric Aide Certificate; Vicki Smith, Medical Administrative Assistant; Shaya Ullery, Massage Therapy Certificate; Bailey Wilburn, Automotive Technology Certificate; Lauren Woolard, General Studies; Tyler Worrell, Automotive Technology; Tonya Wright, Massage Therapy Certificate; Chen Yang, Business Administration.

Ellerslie – Tara Poland, General Studies.

Flintstone – Kayla Riley, Human Service Associate.

Frostburg – Cody Augustine, Teacher Education Secondary Area of Concentration; Cynthia Collins, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration, Computer Technology - Technical Support Area of Concentration; Tawney Jenkins, General Studies; Kylie McKenzie, Dental Hygiene; Natalie Mowbray, Practical Nursing Certificate; Nicole O'Rourke, Massage Therapy Certificate; Ebunoluwa Onojobi-Okediji, Nursing Assistant/Geriatric Aide Certificate; Nina Shirey, Human Service Associate; Nathan Thompson, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration; Lisa Whetzel, Multimedia Technology.

Grantsville – Lynette Gnegy, Practical Nursing Certificate; Andrea House, Practical Nursing Certificate; Deanne Meyers, Medical Scribe Specialist Certificate.

Hagerstown – Elizabeth Anderson, General Studies; Jennifer Hernandez, Dental Hygiene.

Hancock – Shelby Brown, Dental Hygiene.

Hyattsville – Kelonie Brown, General Studies.

LaVale – ShiAnn Davis Psychology Area of Concentration; Ian Dorsey, General Studies; Deven Faulkner, General Studies; Katie Simanski, Applied Technical Studies; Mayce Sloan, Teaching.

Lonaconing – Hannah Krumpach, Psychology Area of Concentration; Evan Williams, Practical Nursing Certificate.

Luke – William Rives, Automotive Technology Certificate.

Mechanicsville – Garrett Pullium, General Studies.

Oakland – Danika Dawson, Practical Nursing Certificate; Angelica Michaels, Practical Nursing Certificate.

Rawlings – Rhonda O'Haver, Medical Administrative Assistant-Medical Coding & Billing Certificate, Medical Assistant, Medical Scribe Specialist Certificate.

Severn – Tiffany Stammer, Dental Hygiene.

Sunderland – Erik Bigsby, Computer Technology-Cybersecurity Area of Concentration.

Takoma Park – Taishima Reddick, Criminal Justice Transfer Area of Concentration.

Upper Marlboro – Jasmine Hinnant, Criminal Justice; Jade Washington, General Studies.

Westernport – Matthew Farris, Applied Technical Studies; Devin Smith, General Studies.

Pennsylvania

Alexandria – Michaela Ormsby, Dental Hygiene.

Bedford – Aaron McDonald, Massage Therapy Certificate; Patrick Ware, Human Service Associate; McKenzie Zembower, Business Management.

Berlin – Jillian Kroon, Medical Administrative Assistant-Medical Coding & Billing Certificate; Hannah Serball, Practical Nursing Certificate.

Breezewood – Cameron Painter, Practical Nursing Certificate.

Buffalo Mills – Courtney Shipley, Respiratory Therapist.

Central City – Emma Spinelli, Dental Hygiene.

Claysburg – Tristan Mauk, Dental Hygiene.

Everett – Melissa Barton, General Studies; Brittanyn Brumbaugh, General Studies; Christina Kelley, Phlebotomy/Lab Assistant Certificate; Marcella Robinette, Nursing Assistant/Geriatric Aide Certificate; Alison Shinall, Practical Nursing Certificate; Alaina Shumaker, Dental Hygiene.

Fairhope – Victoria Walter, Psychology Area of Concentration.

Harrisonville – Sara Gingerich, Practical Nursing Certificate.

Hyndman – Tamera Lehman, Practical Nursing Certificate.

Manns Choice – Frank Cangiarella, Computer Technology-Cybersecurity.

Meyersdale – Tyson Donaldson, Automotive Technology Certificate.

Osterburg – Lori Diehl, Massage Therapy Certificate.

Patton – Kiera Bills, Dental Hygiene.

Salisbury – Shannon Peachey, Business Management.

Schellsburg – McKenzie Lohr, Respiratory Therapist.

Virginia

Leesburg – Khushmani Singh, Dental Hygiene.

West Virginia

Fort Ashby – Corrine Fink, Dental Hygiene; Whitley Wright, Respiratory Therapist.

Hedgesville – Megan Rankin, Dental Hygiene.

Inwood – Alexis Kammerdiener, Dental Hygiene.

Keyser – Kaitlyn LaParle, Dental Hygiene.

Moorefield – Justin Henry, Automotive Technology.

Purgitsville – Robin Hartman, General Studies.

Romney – Matthew Morris, Automotive Technology; Brianne Wheatley, Dental Hygiene.

 

 

 

 

 

React to this story:

0
0
0
0
0