CUMBERLAND — Allegany College of Maryland recognized 166 graduates from nine states at the conclusion of the fall session. The graduates earned a total of 181 associate degrees and certificates:

Arizona

Buckeye – Jordan A. Waud, Business Accounting Area of Concentration, Business Economics Area of Concentration, General Studies.

Delaware

Lincoln – Tomecca L. Holmes, Nursing.

Georgia

Jesup – Robert. W Leasure, General Studies.

Maryland

Abingdon – Jessica L. Gatton, Nursing.

Baltimore – Daeshawnn M. Thomas, Culinary Arts, Culinary Arts-Baking Essentials certificate, Culinary Arts – Cooking Essentials certificate.

Baltimore – Tiffani A. Kwakye, General Studies.

Bowie – Tochi Ngobili, Nursing.

Cockeysville – Elizabeth L. Higgins, Nursing.

Cresaptown – Barbara Jade Nelson, Nursing.

Crofton – Monica A. Calloway, Nursing.

Cumberland – Emily F. Book, Nursing; Malloy D. Boore, Medical Administrative Assistant, Medical Admin Assistant - Medical Coding & Billing certificate; Alexa K. Bradburn, Nursing, Tiffany M. Carroll, Medical Administrative Assistant - Medical Coding & Billing certificate, Terri C. Cassidy, Nursing, Ashlyn M. Chorpenning, General Studies, Teacher Education - Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration, David W. Crowe, Nursing, Jennifer S. Davis, Nursing, Dale L. Dickerhoof, General Studies, Nancy M. Dolly, Nursing Assistant/Geriatric Aide certificate, Samuel T. Gardner, Forest Technology, Kaitlin P. Hansel, Medical Admin Assistant - Medical Coding & Billing certificate, Rachel N. Hare, Nursing, Jonathan W. Harper, Multimedia Technology, Gabriel M. Henson, General Studies, Brady A. Herndon, Forest Technology, Ethan J. Hilgeman, Forest Technology, Cheryl R. Jones, Massage Therapy certificate, Benjamen M. Judy, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration, Kennedy J. Koelker, General Studies, Ciara A. Lease, General Studies, Kami M. Miller, Teacher Education – Elementary Area of Concentration, Kenneth P. Morton, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration, Bonnie E. Pettie, Nursing Assistant/Geriatric Aide certificate, Jason T. Rakaczewski, General Studies, Teacher Education - Secondary Area of Concentration, Alexis M. Ritchey, Nursing, Alexis B. Robinette, Criminal Justice Transfer - Forensic Area of Concentration, Aleena M. Rock, General Studies, Rafe E. Sibley, Multimedia Technology, Michael P. Skelley, Business Administration, Samantha L. Snyder, General Studies, Teacher Education - Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education - Secondary Area of Concentration, Noah T. Taranto, Criminal Justice Transfer, Brent W. Thomas, Applied Technical Studies, Corrina S. Twigg, Psychology Area of Concentration, Evan S. Twigg, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration, Amber N. Wagus, Nursing, Kristina M. Whetsell, Nursing, Madison P. Wigger, Psychology Area of Concentration, Alexis D. Broadwater, Austin D. DeBlock, Business Accounting Area of Concentration, Business Administration, Business Economics Area of Concentration, Business Marketing and Sales certificate.

Ellicott City – MacKenzie M. Folch, Nursing.

Flintstone – Jared E. Browning, Business Management.

Frostburg – Bailey N. Burdock, Nursing, Marley L. Copes, Nursing, Shannon L. Lewis, Business Administration, Jiao, Nursing, Megan L. Poland, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration.

Grantsville – Jeanette M. Bland, Massage Therapy certificate, McKenna J. Houser, Nursing, Samantha B. Kennell, Nursing, Tanya N. Palmer, Nursing, Soncerae E. Schrock, Nursing, Bridget R. Weimer, Nursing.

Hancock – Paige R. Faith, Teacher Education - Early Childhood Area of Concentration.

Laurel – Karin Y. Lemus Hernandez, Nursing.

LaVale – Emily L . Mathews, Nursing, Tre M. Meade, General Studies, Katie A. Miller, General Studies, Kelly A. Riley, Applied Technical Studies, Timothy D. Sterne, Business Administration, Lindsay M. Todd, Nursing Assistant/Geriatric Aide certificate, Lexis B. Zalewski, General Studies.

Little Orleans – Colby H. Whiteside, Forest Technology.

Lonaconing – Colby L. Barclay - Medical Administrative Assistant - Medical Coding & Billing certificate.

Midlothian – Jasmyne L. Shockey, Nursing Assistant/Geriatric Aide certificate.

Millersville – Mykenzi Shreve, Nursing.

Mount Savage – Shellie R. Stevens, Nursing, Alicia J. Williams, Nursing, Adrian M. Gibbons, General Studies.

Oakland – Delores L. Clemons, Nursing, Jessica D. Getson, Nursing, Sarah F. Lantz, Nursing.

Oldtown – Megan L. Shambaugh, General Studies, Nicholas J. Swick, Computer Technology - Cybersecurity Area of Concentration.

Owings Mills – Tijuan D. Rhue, Health/Physical Education.

Pasadena – Shelley R. Brock, Nursing.

Randallstown – Sangeana N. Dawes, Nursing.

Rawlings – Macie Armentrout, Psychology Area of Concentration, Emma K. Gornall, General Studies, Taylor Serpone, Pharmacy Technician certificate.

Seat Pleasant – Shirley Lawson, General Studies.

Swanton – Merrill J. Brunson, Nursing, Kelly L. Shiflett, Computer Technology - Programming Area of Concentration.

Waldorf – Darius D. Hunter, Business Management.

Westernport – Erin G. Derham, General Studies, Melissa D. Lantz , Nursing, Brianna R Taylor - Business Accounting Area of Concentration, Business Administration, Business Supervision certificate.

New Jersey

Bogota – Jayleen S. Arce, General Studies.

Pennsylvania

Altoona – Vanessa M. Johnson, Nursing, Beth Ann Posiowaych, Nursing.

Beach Lake – Nicole A. Doney, Nursing.

Bedford – Alexis B. Nelson, Nursing.

Bedford – Landon Taylor Defibaugh, Sociology Area of Concentration, Hailey M. Friend, Business Accounting Area of Concentration, Nathan G. Gabriel, Nursing, Reilly J. Tegeler, Nursing.

Breezewood – Lexi M Lloyd, Psychology Area of Concentration.

Claysburg – William P. Musselman, Nursing.

Confluence – Haylee M. Wilson, Nursing.

Crystal Spring – Christina D. Repine, Nursing.

East Freedom – Annarose M. Woodring, Nursing.

Fairfield – Violet L. Uphold, Nursing Assistant/Geriatric Aide certificate.

Frackville – Jennifer L. Arnold, Nursing

Franklin – Paige A. Lucas, Nursing.

Greencastle – Audrey L. Miller, Nursing.

Hopewell – Terry A. Delozier, Sociology Area of Concentration.

Hyndman – Cody J. Fitzwater, Nursing, Rachelle N. Thomas, Applied Technical Studies.

James Creek – Courtney M. Runk, Nursing.

Lykens – Alisha M. Sheets, Nursing.

Martinsburg – Veronica E. Griffith, Business Management.

Mechanicsburg – Nitixaben K. Jogani, Nursing.

Meyersdale – Johnathan J. Chaney, Nursing.

Mount Carmel – Veronica L. Yoder, Nursing.

Needmore – Madison A. Baker, Nursing.

Osterburg – Kiley D. Ross, Teacher Education - Early Childhood Area of Concentration.

Philadelphia – Rashida L . Williams, Nursing.

Portage – Amanda J. Smith, Nursing.

Punxsutawney – Jenna C. McQuown, Nursing.

Roaring Branch – Deborah K. Stahle, Nursing.

Rockwood – Alyson P. Maust, Social Work Area of Concentration.

Salisbury – Ryan J. Lishia, Nursing.

Schellsburg – Cameryn J. Grube, Nursing.

Shelocta – Lisa M. Jablunovsky, Nursing.

Sproul – Ethan S. Miller, Nursing.

Three Springs – Savannah N. Kuhstos, Nursing.

Wellersburg – Alyssa M. Long, Forest Technology.

Wells Tannery – Rebecca M. Ford, General Studies.

Texas

Belton – Michelle C. Mann, Nursing.

Crosby – Kaylee N. Bradley, Nursing.

Denton – Sophia L. Dent, Nursing.

Hemphill – Tina N. Lucius, Nursing, Wendy L. Rice, Nursing.

Manvel – Diana Mayorquin, Nursing.

Round Rock – Tara T. Bennight, Nursing.

San Antonio – Ernesto Cervera, Nursing.

Virginia

Daleville – Danyelle Y. Simmons, Nursing

Dumfries – Grace T. Yeboah, Nursing.

North Chesterfield – Jennifer P. Benjamin, Nursing, Erin L. Brown, General Studies.

Orange – Grace D. Kaiser, Nursing.

Winchester – Allena V. Kovak, Nursing.

West Virginia

Fort Ashby – Stone C. Cain, Pharmacy Technician certificate, Kristie L. Spiroff, General Studies, Hayden M. Stein, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration.

Keyser – Madilyne L. Hott, Nursing, Brittany L. Knox, Nursing, Jenna L. Michael, Massage Therapy certificate, Savanna C. Mongold, Nursing, Meghan A. Riggleman, General Studies, Natasha E. Woods, Nursing.

Ridgeley – Lacey N. Beasom, Nursing, Bailey N. Dewilde, Nursing Assistant/Geriatric Aide certificate, Austin F. Heavner, Applied Technical Studies.

Terra Alta – Briana H. Stevens, Nursing.

Yellow Spring – Jessica M. Zerfoss, Nursing.

React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you